środa, 25 czerwca 2025

Z serii : wrzask mody - czarna skórzana kurtka lotnicza


Niemieccy piloci z czasów I wojny światowej nosili skórzane płaszcze     z długimi połami – spadek po XIX-wiecznej modzie.



 Długie poły przeszkadzały im w ciasnych kokpitach maszyn, więc obcinali je, uzyskując skórzane kurtki. W rezultacie taki rodzaj kurtek przyjął się wśród wszystkich lotników.

 W okresie II wojny światowej zaczęto je nazywać bomber jackets.        W latach 50. Stały się niezwykle modne od czasu, kiedy Marlon Brando  i James Dean pokazali się w nich w filmach „Młodzi gniewni” (1953)  i „Buntownik bez powodu” (1955).

sobota, 14 czerwca 2025

Georgia O'keeffe - Orientalne maki

 

Amerykańska artystka, Georgia O’Keeffe 
uwieczniła na płótnie delikatne, szybko przemijające kwiaty. Jedwabiste, intensywnie czerwone płatki wypełniają całe płótno – maki są niemal dziesięciokrotnie większe niż             w rzeczywistości. 

Płatki maków są namalowane z niezwykłą precyzją, ale na obrazie brakuje liści i łodyg. Nie wiadomo, gdzie ich szukać. Widzimy tylko kwiaty, połyskujące czerwienią i czernią oraz gładkie, czerwone tło. Maki to popularne rośliny, ale sugestywna kompozycja każe nam spojrzeć na nie inaczej.      Dla Georgii malowanie jest sposobem odkrywania abstrakcyjnych kształtów i barw.


 O’Keeffe tak tłumaczyła swoje zamierzenia: „Nikt nie ma czasu, aby zobaczyć kwiat, który jest taki mały. Nie mamy czasu, ale potrzebujemy go, aby zobaczyć … Powiedziałam więc sobie: Namaluję to, co widzę … To, czym jest dla mnie kwiat, ale namaluję go w powiększeniu …Będzie tak ogromny, że nawet zabiegani nowojorczycy zatrzymają się,                  aby zobaczyć, jak ja widzę kwiaty”. Gładkie płótno, podobne do powierzchni odbitki fotograficznej, to efekt tysięcy delikatnych pociągnięć pędzla na specjalnie przygotowanym podłożu.



środa, 4 czerwca 2025

Z serii : Czytam, bo lubię

 



Anna Maziuk – Niedźwiedź szuka domu, Czarne, Wołowiec 2024


Życie misia z perspektywy człowieka to gawra z barłogiem i wyczekiwanie wiosny. Autorka przytacza bolesne historie prób okiełznania dumnych przedstawicieli gatunku. Pisarka opisuje pierwsze badania nad tymi zwierzętami, przygląda się ich ochronie     w Polsce i poza jej granicami, punktuje, jak nieprzemyślane ludzkie interakcje z misiami burzą porządek ich świata.

 Uświadamia proces synatropizacji, w wyniku którego zwierzęta tracą naturalne odruchy, w tym strach przed człowiekiem. W przypadku niedźwiedzi polega zwykle na niemal zupełnym przerzuceniu się na pożywienie dostarczane przez ludzi – tłumaczy Maziuk, a to dopiero początek niedźwiedzich problemów z gatunkiem ludzkim. 


Dla kogo spotkanie człowieka i  niedźwiedzia jest niebezpieczniejsze? Po lekturze książki odpowiedź nie jest oczywista. „W ogrodach zoologicznych w Polsce do dziś mieszkają zwierzęta, które są żywymi dowodami niewyobrażalnego zła , do jakiego zdolny jest człowiek” – pisze Maziuk i chwilę później udowadnia, że również te – jak by się zdawało – azyle często stwarzały tylko pozory bezpieczeństwa dla niedźwiadków.



piątek, 30 maja 2025

1 czerwca Dzień Dziecka

 


Pamiętaj uwagę Williama Jamesa,

że najgłębszą zasadą natury ludzkiej

jest potrzeba akceptacji.

Kochaj swoje dzieci

za to, jakie są,

a nie za to,

jakie chciałbyś, żeby były.

Porzuć swoje plany dla dzieci

 i pomóż im realizować

ich własne plany.





czwartek, 22 maja 2025

26 Maja Dzień Mamy

 


„Matce”

Dla Ciebie, Matko,

najpiękniejszym trelem

słowik o świcie

słodkim, miękkim głosem

wyśpiewuje najpiękniejsze melodie

wychwalając życie….

Dla Ciebie, Matko,

skowronkami dzwoni pole zaorane,

zorze poranne

szkarłat rozlewają po niebie.



Dla Ciebie pająk

ponawlekał na nić

srebrzystą rosę

i taki właśnie naszyjnik

Tobie dzisiaj zaniosę

w podzięce za troski i życie…



Więc przyjmij go,

Mamo kochana,

jedyna na świecie.

                              ( Halina Tarchała)

środa, 14 maja 2025

Z serii : Czytam, bo lubię

 


Noah Whiteman, Przepyszne trucizny. Od przypraw do narkotyków, przeł. Aleksandra Paszkowska, Feeria Science, Łódź 2025


Wiemy, że za ostry smak papryczki odpowiada kapsaicyna, kawa pobudza dzięki kofeinie kryjącej się w ziarnach kawowca, a zażycie penicyliny pozwala zwalczyć niejedną infekcję bakteryjną. 


Rośliny, grzyby, drobnoustroje i zwierzęta produkują toksyny na masową skalę, aby się bronić. Ponadto podczas, gdy jedne gatunki wznoszą swoje trujące fortece, inne w wyniku ewolucji uczą się je forsować, a ten ukryty wyścig zbrojeń trwa od wieków tuż przed naszym nosem. Jak to się stało, że zaczęliśmy używać oraz nadużywać rozmaitych substancji? Jakie jest ich prawdziwe przeznaczenie? Przeczytaj tę książkę, a już nigdy nie spojrzysz tak jak wcześniej na rośliny doniczkowe, grzyby, owoce, warzywa i … historię ludzkości.




środa, 30 kwietnia 2025

Święto Konstytucji 3 Maja

 



Oficjalnie Ustawa rządowa, pierwsza w Europie, druga            w świecie ustawa zasadnicza, uchwalona  w atmosferze zamachu stanu 3 V 1791 przez Sejm Czteroletni



(…) Witaj dniu Trzeciego Maja,

       Który wolność nam zwiastujesz.

       Pierzchła już ciemiężców zgraja.

       Polsko, dzisiaj tryumfujesz!

       ( ……………………………………..)




wtorek, 15 kwietnia 2025

Święta Wielkanocne

 


Są takie święta raz do roku, co budzą życie, budzą czas

Wszystko rozkwita w słońca blasku i wielka radość rośnie        w nas



Kiedy Wielka Noc nastanie

Życzę Wam na Zmartwychwstanie

Dużo szczęścia i radości,

Która niechaj zawsze gości

W dobrym sercu, w jasnej duszy

I niech wszelkie zło zagłuszy