Przydatne linki

DLA UCZNIÓW

  • Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej - http://monika.univ.gda.pl/~literat/books.htm
    Rewelacyjny projekt realizowany w ramach programu UNESCO "Biblioteka Wirtualna Klasycznych Tekstów Literatury Świata". Serwis redagowany przez Marka Adamca z Uniwersytetu Gdańskiego. Naprawdę warto zobaczyć i zostać na dłużej!
  • New Europeana - http://www.europeana.eu/portal/
    Biblioteka cyfrowa, muzeum i archiwum Europy. Została otwarta 20 listopada 2008 w ramach inicjatywy UE: i2010 na rzecz bibliotek cyfrowych w celu udostępnienia dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy w internecie. Europeana to wspólny punkt dostępu do zbiorów i katalogów o księgach bibliotek, archiwów i muzeów w całej Europie, który umożliwia użytkownikom znalezienie we własnym języku cyfrowych dzieł kultury udostępnionych przez uznane organizacje kulturalne w całej Unii Europejskiej. Wielojęzyczny interfejs Europeany umożliwia obecnie dostęp do wyjątkowej kolekcji ponad 15 mln książek, czasopism, fragmentów filmów, map, fotografii i dokumentów w postaci cyfrowej pochodzących z bibliotek, archiwów, muzeów i archiwów audiowizualnych Europy. Polskim uczestnikiem programu jest Federacja Bibliotek Cyfrowych.
Źródło opisu: Wikipedia.
  • Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa - http://www.wbc.poznan.pl
    Wspólna inicjatywa poznańskiego środowiska akademickiego realizowana w oparciu o oprogramowanie dLibra. Zasoby WBC obejmują publikacje dydaktyczne, regionalne, muzykalia oraz zabytki piśmiennictwa polskiego pochodzące ze zbiorów wielkopolskich bibliotek. WBC stanowi wzorcowy przykład wirtualnej biblioteki zarówno ze względu na wartość merytoryczną reprodukowanych materiałów, jak też zastosowanie oryginalnego, znakomitego systemu ich prezentacji (łatwa nawigacja, możliwość płynnego powiększania tekstu i ilustracji itd.).
  • Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa - http://kpbc.umk.pl/dlibra
    Projekt realizowany przez biblioteki zrzeszone w ramach Konsorcjum Bibliotek Naukowych Regionu Kujawsko-Pomorskiego i finansowany z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Zasoby KPBC podzielono na trzy zasadnicze działy: publikacje regionalne, materiały dydaktyczne oraz teksty dotyczące dziedzictwa kulturowego regionu. Koordynatorem projektu jest pani Bożena Bednarek-Michalska. Od 24 stycznia 2008 roku na stronach KPBC rozpoczęto również udostępnianie on-line "Słownika polszczyzny XVI wieku". Przeglądarka publikacji znajdujących się w zasobach KPBC zaopatrzona jest w wyszukiwarkę i indeksy (tytułów, autorów oraz słów kluczowych), zaś do prawidłowego korzystania z zamieszczonych na stronach KPBC tekstów wymagane jest zainstalowanie specjalnego pluginu: dla Windows - LizardTech DjVu, a dla Linuxa DjVu Libre.
  • Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa - http://www.dbc.wroc.pl/dlibra
    Dawniej Biblioteka Cyfrowa Politechniki Wrocławskiej. Inicjatywa w dziedzinie książki elektronicznej analogiczna do wspominanych wcześniej WBC i KPBC. Zastosowano tutaj identyczne systemy wyszukiwawcze, podobne rozwiązania techniczne, porównywalny interfejs graficzny. Zbiory podzielono na: książki wydane przez Politechnikę Wrocławską, książki wydane przed rokiem 1949 oraz teksty prac doktorskich. Publikacje można pobierać w postaci pliku skompresowanego (ZIP), bądź przeglądać on-line po zainstalowaniu pluginu LizardTech DjVu.
  • Małopolska Biblioteka Cyfrowa - http://212.244.186.42/dlibra
    Projekt w trakcie realizacji. Podobnie jak powyższe biblioteki wirtualne MBC oparte zostało na identycznych zasadach obsługi, formatach DjVu oraz PDF, a także oprogramowaniu dLibra. Dotychczas biblioteka zawiera jedynie wersje testowe publikacji.(od dłuższego czasu serwis nieczynny)
  •  (http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Al%C4%85ska_Biblioteka_Cyfrowa).
  • Pedagogiczna Biblioteka Cyfrowa - http://www.ap.krakow.pl/dlibra/dlibra
    Biblioteka cyfrowa ukierunkowana na upowszechnianie publikacji dotyczących pedagogiki i nauk pokrewnych. Projekt realizowany przez Akademię Pedagogiczną w Krakowie, działa na platformie dLibra w środowisku Sun Solaris. Publikacje prezentowane są w formatach TXT i HTML, oraz spakowane programem ZIP. Obecnie (04.07.2006 r.) PBC znajduje się w stadium organizacji, tak więc ilość oferowanych publikacji jest raczej symboliczna.
  • Exlibris - Biblioteka Internetowa - http://exlibris.biblioteka.prv.pl/
    Wirtualna biblioteka dysponująca ciekawymi zbiorami i własną przeglądarką tekstów elektronicznych.
  • WolneLektury.pl - http://www.wolnelektury.pl
    Bardzo interesująca witryna, której autorzy skoncentrowali się na udostępnianiu przede wszystkim lektur szkolnych. Dokumenty w formatach PDF, ODT(OpenOffice) i TXT zostały skatalogowane w bardzo oryginalny i ciekawy sposób. Baza tekstów podzielona została na kategorie: autorzy, epoki, rodzaje i gatunki literackie oraz - co jest rzadko spotykane w bibliotekach elektronicznych - motywy występujące w literaturze. Projekt prowadzony jest przez Fundację Nowoczesna Polska przy współpracy z firmą Prokom Software SA. i Biblioteką Narodową. Patronat honorowy nad realizacją projektu sprawują Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.
  • WolnePodreczniki.pl - http://wiki.wolnepodreczniki.pl
    Wolne Podręczniki to materiały edukacyjne przygotowywane przez nauczycieli i dostosowane do potrzeb czasów cyfrowej rewolucji. Wszystkie te materiały dostępne są za darmo, a na dodatek dzięki udostępnieniu na wolnej licencji można je bez przeszkód zmieniać i wykorzystywać do własnych potrzeb. Praca nad podręcznikami prowadzona jest pod merytorycznym nadzorem specjalistów, dzięki oprogramowaniu typu Wiki (patrz: Wikipedia), umożliwiającemu jednoczesną, masową współpracę setek wolontariuszy za pośrednictwem internetu. Finalne wersje podręczników przejdą rygorystyczny proces redakcyjny i recenzencki oraz będą podlegały standardowej procedurze akceptacji przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
  • http://www.dzieci.best.pl
    Jak sama nazwa wskazuje strona przeznaczona dla najmłodszych internautów. Obok gier, kolorowanek, puzzli i innych atrakcji strona zawiera całkiem pokaźną bibliotekę literatury dla dzieci i młodzieży (lektury, bajki, wiersze itp.).
  • EBIB - Elektroniczna Biblioteka - http://ebib.oss.wroc.pl/digitalizacja/index.php
    Znakomicie redagowany, profesjonalny portal biblioteczny posiadający dział poświęcony digitalizacji zbiorów w polskich bibliotekach. W dziale znaleźć można podstawowe informacje o stanie prac w tej dziedzinie w poszczególnych placówkach oraz  co najważniejsze - odnośniki do stron zawierających zbiory książek elektronicznych.
  • Biblioteka Wirtualna Kolegium Karkonoskiego - http://poczta.kk.jgora.pl/gutenberg/index.htm
    Znakomity polski projekt realizowany we współpracy z "Project Gutenberg". Celem biblioteki jest udostępnienie użytkownikom najważniejszych dzieł literatury światowej, głównie w języku angielskim i niemieckim. Zasoby biblioteki obejmują obecnie (w połowie września 2004 roku) ponad 20000 woluminów. Obok plików tekstowych (formaty PDF, TXT, archiwa ZIP itp.) strony BWKK zawierają także bazę odnośników do internetowych słowników oraz najważniejszych bibliotek sieciowych. (prawdopodobnie biblioteka w przebudowie lub została włączona do szerszego projektu)
  • Biblioteka Narodowa - http://www.bn.org.pl/
    Instytucja, której właściwie nie trzeba przedstawiać ... Na stronach rozbudowanego serwisu BN znaleziono również miejsce dla publikacji elektronicznych.
    Z witryny Biblioteki Narodowej pobrać można m. in. prawdziwe rarytasy: wersję elektroniczną efektownego albumu "Nad złoto droższe. Skarby Biblioteki Narodowej", "Skarby Ordynacji Krasińskich..." czy też "Psałterz Potockich z kolekcji wilanowskiej" (wersja demo). Także "Biuletyn Informacyjny Biblioteki Narodowej" począwszy od wydań z 2000 roku znalazł swoje miejsce w serwisie BN. Biblioteka Narodowa realizuje również projekt internetowy Cyfrowej Biblioteki Narodowej bazującej na zbiorach z własnych zasobów oraz uczestniczy wspólnie z Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego w realizacji programu tworzenia Cyfrowej Kolekcji Czasopism Polskich.
    • Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona - http://www.polona.pl/dlibra
      Znakomity projekt realizowany na bazie zbiorów Biblioteki Narodowej. Zbiory CBN Polona podzielone są na kolekcje tematyczne oraz według kryterium formalnego na: książki, czasopisma, rękopisy, stare druki, ulotki i odezwy. Udostępnianie zbiorów w Internecie oparte jest na rewelacyjnym i sprawdzonym systemie dLibra opracowanym przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Ideą CBN jest udostępnienie w wersji cyfrowej najważniejszych wydań tekstów literackich i naukowych, dokumentów historycznych, czasopism, grafik, fotografii, nut, map pochodzących ze zbiorów Biblioteki Narodowej.
    • Cyfrowa Kolekcja Czasopism Polskich - http://www.buw.uw.edu.pl/zasoby/ckcp.htm
      Następny projekt Biblioteki Narodowej prowadzony przy współpracy z Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego. Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie dostępu do czołowych tytułów prasy polskiej i czasopism naukowych umieszczonych w postaci cyfrowej w Internecie. Dzięki digitalizcji mikrofilmowych kopii czasopism użytkownik otrzymuje ich wierny obraz zapisany w formacie graficznym. Wśród czasopism, które w pierwszej kolejności zostały zamieszczone na stronach CKCP znajdują się przede wszystkim najcenniejsze i najtrudniej dostępne pierwsze roczniki m. in. "Merkuriusza Polskiego", "Skamandra", "Ateneum", "Przeglądu Lwowskiego" itd.
    • Portal Wiedzy
      Następca nieczynnej od kilku lat Arkivy. Credo twórców portalu to m. In. "Dlaczego miałbym opublikować swoją pracę? A właściwie, dlaczego nie? Wypromuj się, pochwal się swoją praca dyplomową chociażby podczas rekrutacji. Czy chcesz by twoja roczna praca wylądowała na strychu? Lepiej niech pracuje na swojego autora". Autorom można życzyć jedynie sukcesu i rozszerzenia zakresu działalności o prace z czasopism naukowych, konferencji, artykuły. Powodzenia.
    • EBookWiki - http://biblioteka.eksiazki.org/
      Internetowa biblioteka udostępniająca bogate zasoby książki elektronicznej. Do korzystania z portalu niezbędna jest akceptacja regulaminu i rejestracja użytkownika. Zarejestrowany użytkownik uzyskuje dostęp do bazy odnośników do eBooków znajdującej się na stronach eBookWiki, może również samodzielnie dodawać nowych autorów i nowe książki do biblioteki. Najpopularniejszymi formatami zapisu tekstu są w eBookWiki PDF, DOC, TXT i RTF. Dla ułatwienia nawigacji zasoby portalu podzielono alfabetycznie według nazwisk autorów oraz gatunków literackich i serii, wyodrębniono też kategorie: czasopisma i komiksy.

    • Internetowa Biblioteka Historyczna - http://www.vaj.pl/kultura/biblioteki/www-historia-terramail-pl.asp
      Interesujący projekt absolwentów Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zasoby IBH obejmują prace magisterskie i licencjackie, opracowania, artykuły, recenzje, wydawnictwa ciągłe, a także wybór tekstów źródłowych z dziedziny historii (formaty PDF oraz HTML). Słabszym punktem IBH jest częstotliwość aktualizacji - ostatnia w 2003 roku.
    • Polski Portal Astronomiczny - http://www.astronomia.pl
      Serwis tematyczny udostępniający prace magisterskie i licencjackie z dziedziny astronomii (formaty PDF, PS - postscript, oraz archiwa skompresowane).
    • Polonista - czas na lektury - http://polonista.w.interia.pl
      Jak sama nazwa wskazuje strona poświęcona lekturom szkolnym. Teksty lektur (format HTML) uzupełnia baza odsyłaczy do innych stron o podobnej tematyce, bądź też zawierających elektroniczną wersję konkretnej publikacji.
    • Staropolska On-Line - http://staropolska.gimnazjum.com.pl
      Kolejny portal tematyczny poświęcony tym razem dawnej literaturze polskiej w kontekście dziedzictwa kultury europejskiej. Jego najistotniejszą częścią jest obszerna biblioteka wirtualna utworów literatury staropolskiej, opracowań oraz materiałów ikonograficznych (format HTML). Zasoby tekstowe w serwisie Staropolska On-Line zostały bardzo przejrzyście podzielone według układu chronologicznego w obrębie którego zastosowano podział na autorów, zjawiska, rodzaje literackie itp. Przydatnymi uzupełnieniami zawartości portalu są m. in. wewnętrzna wyszukiwarka, słownik staropolski, bibliografia tematyczna oraz baza odnośników internetowych. Portal stanowi prawdziwą skarbnicę wiedzy dla miłośników kultury staropolskiej.
    • Portal Literacki Fabrica Librorum - http://fabrica.civ.pl
      Rozbudowany serwis adresowany przede wszystkim do młodych autorów i miłośników literatury. Obok utworów twórców współpracujących z portalem udostępniono również najważniejsze dzieła klasyki polskiej i obcej, w tym lektury szkolne (dział: "Biblioteka"). Do sprawnego i płynnego poruszania się po stronach serwisu przydatne jest szybkie łącze internetowe
    • Wywrota - http://www.wywrota.pl/
      Zbiór tekstów polskiej literatury, a także dzieł muzycznych (w zapowiedzi dzieł sztuk plastycznych) dostępnych on-line w formacie HTML. Autorami są twórcy młodej generacji, reprezentujący literaturę niezależną i alternatywną. (występują kłopoty z dostępem)
    • Project Gutenberg - http://gutenberg.net
      http://www.promo.net/pg
      Pierwszy i największy projekt zapisywania i gromadzenia tekstów klasyki literatury światowej w postaci elektronicznej. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był w 1971 roku Michael Hart. Project Gutenberg to prawdziwa klasyka idei biblioteki elektronicznej.
    • The European Library v. 2.1 - http://search.theeuropea




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz