sobota, 23 września 2017

27 września 1917 r. zmarł Edgar Degas, w tym roku mija 100 rocznica jego śmierci

Artysta zaczął zajmować się rzeźbą w połowie lat sześćdziesiątych XIX wieku. Ze względu na chorobę oczu stopniowo przestał malować i całkowicie poświęcił się rzeźbie. W 1881 r. na szóstej wystawie impresjonistów pokazał Czternastoletnią tancerkę, jednak rzeźba nie odniosła sukcesu. Degas bardzo wrażliwy na krytykę, już nigdy nie zdecydował się pokazać publiczności żadnej ze swoich rzeźb. Dopiero po śmierci mistrza jego dzieła rzeźbiarskie zostały ujawnione. Przedtem oglądało je zaledwie kilka osób, na których wywarły niezapomniane wrażenie.


Degas jako rzeźbiarz był samoukiem. Zakres tematyczny jego prac rzeźbiarskich odpowiadał kręgowi zainteresowań w dziedzinie Malarstwa. Degas ukazywał życie codzienne – baletnice, kobiety zajęte toaletą, konie na wyścigach. Rzeźby, podobnie jak obrazy D., tylko pozornie wyglądały jak utrwalenie ulotnych chwil; w rzeczywistości stanowiły dokładnie przemyślane kompozycje.

W rzeźbach Degasa impresjonistyczna jest wyłącznie faktura – nierówna, sprawiająca wrażenie spontanicznego, pospiesznego wykańczania. Prace artysty cechuje nowatorstwo ze względu na pospolitość tematów oraz na umiejętność oddania dynamiki i energii życia, które emanują z portretowanych postaci. Co ciekawe, artysta wykonywał modele swoich rzeźb z gliny i wosku, nie używając dłuta. Żadnej też nie opatrzył datą – badacze datują je w przybliżeniu na podstawie analizy formalnej.
IB








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz