środa, 1 września 2021

Narodowe Czytanie 2021 - Moralność pani Dulskiej

 


W ramach dziesiątej odsłony Narodowego Czytania 04.09.2021 r.  usłyszymy  „Moralność pani Dulskiej”  Gabrieli  Zapolskiej.  Utwór powstał  w ciągu   kilkunastu   dni   na   przełomie października  i listopada 1906 roku. Premiera odbyła się w grudniu, w Teatrze Miejskim w Krakowie. 





Na przykładzie Dulskiej i jej rodziny Zapolska przeprowadziła krytykę mieszczaństwa. Jest ona wymierzona przeciwko takim cechom, jak: moralne zakłamanie, skąpstwo, egoizm, pogarda dla ludzi stojących niżej, prymitywizm umysłowy. Nazwisko bohaterki dało początek pojęciu dulszczyzny, czyli kołtuńskiej, mieszczańskiej hipokryzji, ciasnocie horyzontów i wysokim mniemaniu o własnych walorach moralnych i intelektualnych. 





Moralność Dulskiej ogranicza się do zasady „prania brudów we własnym domu”, tuszowaniu skandalów, dbałością o pozory, przekonaniu, że pieniądz nie cuchnie. Nazwisko Dulskiej stało się synonimem ciemnoty, zacofania, cech kołtuna i filistra, tak znienawidzonych przez młodopolską i antymieszczańską opozycję.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz