niedziela, 5 marca 2023

Święty Hieronim w pracowni

 


Obraz był częścią nastawy ołtarzowej namalowanej przez Colantonia w 1450 r., do kościoła San Lorenzo w Neapolu. Kompozycja ukazuje świętego w pracowni  zajętego wyjmowaniem ciernia z łapy lwa. Łagodne spojrzenie zwierzęcia świadczy  o jego dozgonnej wdzięczności.



 Malarz przedstawił św. Hieronima siedzącego na drewnianym tronie, wśród półek z iluminowanymi księgami i bezładnie porozrzucanymi pergaminami. Otwarty manuskrypt z kałamarzem i przyrządami do pisania nawiązuje do działalności świętego jako tłumacza i komentatora Pisma Świętego. Święty Hieronim, wybitny znawca języka hebrajskiego i greki, jak również retoryki    i prawa, był autorem pierwszego przekładu Biblii na łacinę, zwanego Wulgatą, którą opracował u schyłku IV w.



 Biała broda świętego stanowi odwołanie do jego olbrzymiego autorytetu w środowisku kościoła. Niewielkie wnętrze, w którym został przedstawiony św. Hieronim, przypomina typowy, renesansowy gabinet. Pomieszczenie to, niezwykle popularne w XV w., ze względu na niewielkie rozmiary doskonale nadawało się do osobistej nauki i rozmyślań humanisty i erudyty, bez względu na to, czy był on władcą, literatem czy artystą. Liczne księgi oprawione w pergamin widoczne na półkach za świętym są wyraźną aluzją do kulturalnego środowiska epoki humanizmu,      w której studia i pisanie dzieł naukowych odgrywały niezwykle istotną rolę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz